Za bránami Vatikánu

Autor: Martin Královič | 5.8.2005 o 15:36 | Karma článku: 5,16 | Prečítané:  2206x

Veľmi málo "normálnych" ľudí sa dostalo za hradby Vatikánu, resp. na miesta, ktoré sú turistom neprístupné. Turistom je prístupný iba chrám sv. Petra spolu s podzemnými hrobkami a tiež Vatikánske múzeá. No miesta ako budova štátneho sekretariátu, tlačiareň L´Osservatore Romano alebo hotel sv. Marty, kde sú ubytovaní kardináli počas konkláve sú prísne strážené a turisti sa sem nedostanú. Ja som to šťastie (vlastne privilégium) mal a preto Vám v tomto článku opíšem zopár zaujímavostí zo "zákulisia Vatikánu".

Pohľad na baziliku sv. Petra z Vatikánskych záhrad...Pohľad na baziliku sv. Petra z Vatikánskych záhrad...mj

Vatikán má vlastnú štátnu suverenitu a preto má (skoro) všetko, čo má každý iný štát. Jeho oficiálny názov je Cittá del Vaticano, po slovensky Vatikánsky mestský štát. Má vlastné ŠPZ-ky, vlastnú políciu, poštu, lekáreň, tlačiareň, vládu, vlastný štátny server, telekomunikácie, rádio, televíziu, požiarnikov, a veľa,veľa iných inštitúcií ako každá iná krajina.

Vatikán má okrem vchodu cez Námestie sv. Petra aj daľšie vchody, niečo ako hraničné priechody. Dva sa nachádzajú na pravej strane od námestia (vchod sv. Anny a vchod cez vatikánske múzeá) a dva sú na ľavej strane (vchod k Aule Pavla VI. a k Hotelu sv. Marty a služobný vchod). Pri našej prvej návšteve Vatikánu sme vchádzali vchodom sv. Anny. Vatikán má viacero stupňov ochrany. Okrem Švajčiarskej gardy sú tu aj Vatican Security Corps, Vatikánski policajti, tajní agenti, no najmä špičkový kamerový systém, ktorý podľa vyjadrení obyvateľov Vatikánu patrí k najlepším na svete. Pri vstupe nás najprv skontrolovali členovia Švajčiarskej gardy a potom nás po pár metroch zastavili Vatikánski policajti, ktorí tiež kontrolovali oprávnenie na vstup na územie Vatikánu. Nakoniec sme sa predsa dostali do inštitúcie s názvom "Typografia Vaticana", čiže do Vatikánskych tlačiarní. Tu sme mali možnosť vidieť jednu z najlepších tlačiarní na svete- ROLAND 700. Takéto tlačiarne sú v Európe len dve, jednu vlastní Vatikán a druhá sa nachádza v Nemecku. Vo Vatikánskych tlačiarňach sa okrem L´Osservatore Romano, čo je oficiálny denník Sv. Stolice, tlačia aj všetky plagáty,nálepky,pohľadnice s motívmi a fotografiami pápeža a Vatikánu. Počas mojej návštevy bol v tlačiarni veľký ruch, pretože sa práve tlačil Malý Katechizmus, ktorý napísal terajší sv. otec Benedikt XVI. ešte keď bol kardinálom. Bol som teda jedným z prvých laikov, ktorí mali možnosť vidieť toto dielo.

Ďaľšia pozoruhodná budova, ktorú som vo Vatikne navštívil bol Hotel Sv. Marty. Hotel dal postaviť Ján Pavol II., aby slúžil ako ubytovacie zariadenie pre kardinálov počas konkláve. V čase konkláve je hotel prísne strážený a dokonca sa tu požívajú aj výkonné rušičky signálu mobilných telefónov. Teraz, mimo konania konkláve, sú v hoteli ubytovaní niektorí občania Vatikánu. Hotel je luxusne zariadený, no kvôli bezpečnosti je tu zakázané fotografovať, takže interiér hotela asi tak ľahko neuvidíte...

Počas môjho pobytu vo Vatikáne som videl aj rôzne iné pozoruhodnosti ako napríklad Vatikánsku železničnú stanicu, Vatikánsky heliport, redakciu L´Osservatore Romano, Vatikánsky rozhlas či Vatikánske záhrady. No to by bol tento článok príliš dlhý, keby som mal všetko opisovať, ale určite o tom ešte niekedy napíšem v pokračovaní tohto článku...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Herman: Nie je normálne, že v zdravotníctve štát čaká na sponzorov

Moderátor presviedčal už osem ministrov.

OBJEKTÍV

Jednoduchá animácia ukazuje rýchlosť svetla. Vydržíte ju pozerať?

Na videu putuje svetlo zo Zeme na Mars.


Už ste čítali?