Ako ma Tásler urazil (prečo nechcem ozvučovať I.M.T.Smile)

Autor: Martin Královič | 13.9.2005 o 14:58 | Karma článku: 13,53 | Prečítané:  14450x

Veru, už NIKDY nechcem mať nič spoločné s ozvučovaním I.M.T. Smile. A to všetko vďaka jednému "skvelému" koncertu. Ivanko T. sa ten večer riadil textom jednej z jeho piesní: "... kto je sviňa- prežije".

Začínalo to úplne normálne... Bolo to na jarmoku v Trnave, konkrétne na hlavnom pódiu na Trojičnom námestí. Sobota večer, všade plno ľudí a na pódiu práve končili Robo Kaiser a Peter Meluš z relácie Dereš. Pomaly som odtrhol papierovú pásku z monitorovacieho mixpultu (bol som na pódiu a pomáhal som kolegovi s odposluchmi a kabelážou) a nalepil novú aby som si tam mohol písať jednotlivé vstupy, keď prídu chalani z I.M.T. Smile. Normálne som sa aj trochu tešil, len som sa snažil nedávať to najavo, lebo to by vyzerlo neprofesionálne. S kolegom sme doodpájali mikrofóny, zbalili káble a upratali pódium. Koncert I.M.T. Smile mal začať o 20:30 a podľa zvyklostí, ktoré platia na väčšine koncertov a festivalov sa skupina mala dostaviť hodinu pred koncertom.

Lenže skupina mala meškanie. Nebolo to desať- pätnásť minút. Prvé auto podľa záberov z bezpečnostných kamier Mestskej polície prišlo až 20:35 - čiže päť minút po plánovanom začiatku. Hudobníci hneď nakričali na organizátorov aby im ponosili nástroje na pódium a ešte sa rozhorčovali, že im to ide tak pomaly. Keď si už zanadávali a jeden z hudobníkov dofajčil cigaretu (mám taký súkromný pocit, že to bola marihuana) pomaly začali vybalovať svoje "fidlátka" a tvárili sa ako majstri sveta. To všetko bolo ešte v pohode, kým na pódium neprišiel ich zvukár Ján Došek. Najprv si zanadával na pódium, že je staré a labilné a potom vynadal nám- pódiovým technikom, že ešte nemáme pripravenú kabeláž a mikrofóny. Mal pravdu- mali sme to mať pripravené už o pol deviatej, ale to len za predpokladu, že skupina dôjde načas, čiže o pol ôsmej. Keďže tam načas neboli, my sme nemali kam tie káble a mikrofóny dávať, pretože skupina sa ani neunúvala poslať STAGE PLAN (to je taký papierik, kde je zakreslené rozmiestnenie hudobníkov na pódiu a všetky ich nástroje).

Za 20 minút sme všetko nakáblovali a pán Došek sa postavil za monitorovací mixpult, aby "hviezdam" nastavil odposluchy. Problém bol v tom, že pán zvukár s tým mixpultom robiť nevedel a preto sme strácali ďaľšie drahocenné minúty tým, že mu kolega vysvetľoval čo a ako... "Majster zvuku" bol zvyknutý na miliónové pulty značky značky Midas a preto mu naša Yamaha za pár stoviek tisícov vôbec "nepasovala". Keď slávnostne dozvučil odposluchy a ešte raz (pre istotu) si zanadával na mixpult, odobral za do zadnej réžie, odkiaľ sa robí hlavný zvuk pre celé námestie. Tam som už nemal možnosť byť, a preto o jeho činnosti pri hlavnom pulte veľa neviem, ale myslím, že najlepšie by o kvalite zvuku vedeli rozprávať samotní diváci, ktorých tam bolo okolo 3 000.

Isté je však to, že Ivan Tásler, ktorý medzičasom vyšiel na pódium v mierne... ako to slušne povedať... "zadymenom" stave, nemal v ten večer dobrú náladu. Po niekoľkých pesničkách hodil na celé námestie poznámku typu: "... zvukári sa ešte len priúčajú svojmu remeslu". Ivan jednoducho nemohol zniesť niektoré technické problémy (napríklad aj to, že im nefungovala gitara) a tak to radšej hodil na technikov.

Koncert skončil neslávne... I.M.T. Smile sa po 45 minútach zbalili z pódia a vyhovorili sa na to, že je zlý zvuk... Podľa zmluvy však mali hrať hodinu, ale to im asi nevadilo. Hneď po koncerte sa na "labilné" pódium dovalil Janko Došek- jediný zvukár, na ktorého ešte I.M.T. Smile nenadávali. Ten si znovu zanadával na kabeláž, pódium, akustiku a na všetky tie veci, na ktoré sa vyhovára každý zvukár, keď zle ozvučí koncert... Potom sa rýchlo zbalili (trvalo im to oveľa kratšie ako rozbaľovanie) a tak ako pomaly prišli, tak rýchlo odišli... Samozrejme aj s honorárom, ktorý dostali ešte pred vystúpením...

Čo dodať? Neviem... Sám som v tej chvíli nenachádzal slová... Úplne som zmenil názor na I.M.T. Smile a samozrejme aj na Ivanka Táslera. Nemyslím si o sebe, že som nejaká "trieda" v oblasti ozvučovania, ale podľa mňa urážať technikov a zvukárov je u hudobníkov veľmi neprofesionálne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Patrik Herman: Rakovine nebránime systémovo, prevencia je o náhode

Moderátor presviedčal už osem ministrov.

KOMENTÁR MILOSLAVA ŠEBELU

Čoskoro budeme spomínať na krásne časy, keď súťažila Poliaková

Trafiť terč je ľahké ako facka.


Už ste čítali?